

Przemysł budowlany składa się zazwyczaj z trzech stron: właściciela, licencjonowanego projektanta (architekta lub inżyniera) i budowniczego (zazwyczaj określanego mianem generalnego wykonawcy). Tradycyjnie istnieją dwie umowy między tymi stronami, ponieważ współpracują one przy planowaniu, projektowaniu i realizacji projektu. Pierwsza umowa to umowa między właścicielem a projektantem, która obejmuje planowanie, projektowanie i administrowanie umową o usługę budowlaną.
Wypożyczalnia maszyn budowlanych projektowanie, licytowanie, umowy o budowę
Druga umowa to umowa między właścicielem a wykonawcą, która dotyczy budowy. Dzięki tym dwóm umowom między projektantem a wykonawcą istnieje pośredni stosunek osób trzecich.
Właściciel może również zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem zarządzającym projektem budowlanym jako doradca, tworząc w projekcie trzeci stosunek umowny. Rola kierownika budowy polega na doradzaniu projektantowi w jego imieniu, a w razie potrzeby na doradzaniu projektantowi. Natomiast o wypożyczalni maszyn budowlanych dla Sokółki więcej poczytasz na: Wypożyczalnia maszyn budowlanych Sokółka.
Wyrażenie “projekt, oferta, budowa” opisuje dominujący model zarządzania budową, w który generalne wykonawstwo jest zaangażowane w drodze postępowania przetargowego po zakończeniu projektu przez architekta lub inżyniera.
Wielu właścicieli, w szczególności agencje rządowe, wynajmuje kontrakty na tzw. kontrakty projektowo-budowlane. W tego typu umowach zespół budowlany (zwany projektodawcą) jest odpowiedzialny za przyjęcie koncepcji właściciela i ukończenie szczegółowego projektu przed (po zatwierdzeniu projektu przez właściciela) rozpoczęciem budowy. Wykonawcy mogą korzystać z wirtualnego projektu i technologii budowlanej w celu utrzymania napiętego czasu budowy.
Wypożyczalnia maszyn budowlanych umowy na wykonanie projektu
Istnieją trzy główne zalety umowy o wykonanie projektu. Po pierwsze, zespół budowlany jest zmotywowany do współpracy z architektem w celu opracowania praktycznego projektu. Zespół może znaleźć kreatywne sposoby na obniżenie kosztów budowy bez ograniczania funkcji produktu końcowego. Drugą ważną zaletą jest harmonogram. Wiele projektów jest zlecanych w krótkim czasie. Zgodnie z tradycyjnym kontraktem budowa może rozpocząć się dopiero po zakończeniu projektu i przyznaniu kontraktu oferentowi.
W umowie o wykonanie projektu budowlanego wykonawca jest powoływany na początku, a prace budowlane mogą być prowadzone równocześnie z projektem. Trzecią ważną zaletą jest to, że wykonawca projektu i budowy ma motywację do utrzymania łącznych kosztów projektu i budowy w ramach budżetu właściciela. Jeżeli szybkość jest ważna, zamówienia na projekt i budowę mogą być udzielane oddzielnie; przetarg na realizację planów wstępnych odbywa się w ramach zamówienia nieprzyjętego w drodze przetargu, a nie w ramach pojedynczego, wiążącego zamówienia na wykonanie projektu budowlanego.
Głównym problemem w przypadku umów o wykonanie projektu jest nieodłączny konflikt interesów. W standardowej umowie architekt pracuje dla właściciela i ponosi bezpośrednią odpowiedzialność przed nim. W przypadku budowy projektu architekt pracuje dla projektanta, a nie dla właściciela, w związku z czym może on podejmować decyzje projektowe i budowlane, które są korzystne dla projektanta, ale nie są korzystne dla właściciela.